Podpojištění je jedním z nejčastějších nešvarů.
Co to je a jak to vznikne.
Představte si, že si postavíte baráček. Třeba v roce 2000 a postavíte ho za 1 milion korun. Tehdy nic divného a může vypadat třeba nějak takto:

Postavili jste si Rodinný dům za 1 milion korun
A samozřejmě se bojíte (a to je správné) a tak jste si ho pojistili. Na kolik? Co je to za otázku, no přeci na 1 milion korun. Kdybychom o něj přišli, tak abychom si mohli pořídit nový, stejný, za 1 milion.

Postavený za milion, pojištěný na milion – je to dobře!
Uběhlo 12 let a doba se změnila. Ceny materiálů a prací šly (kupodivu) nahoru a tak stejný baráček bychom dnes už za 1 milion nepostavili. Potřebovali bychom na to dnes 2 miliony. No jo, ale my máme pojistku jen na milion jeden. Co to znamená ? Je to tady. Nemovitost je podpojištěná.

Dnešní hodnota (po 12 letech) je 2 miliony – pojištěno na 1 milon – ŠPATNĚ !
Spoustu klientů řekne no a co, tak to mám podpojištěný, ale pojištěnej jsem a to je hlavní. Ono to ale není až tak pravda, čtěte dál.
Kdyby se náhodou stalo něco hodně špatnýho a to bývá u baráčků hlavně požár. Prostě třeba práskne blesk, nebo děti si hrajou se sirkama, nebo vám to chytne od souseda… Může to být ale jakýkoliv živel. Třeba povodeň, vichřice…
Z baráku zbyde neobyvatelná ruina vy budete řešit jak z toho ven.

Kolik asi dostane majitel po takovéto zkáze ?
Tady rád potrápím klienty a zeptám se jich, kolik by asi tak dostali, kdyby se jim to přihodilo?
2 miliony řekne málokdo, ale 1 milion řekne většina. Vždyť to přeci máme na 1 milion pojištěné.
OMYL. Dostali byste 0,5 milionu. Proč? Protože to máte 50% podpojištěné!

Bohužel ho asi pojišťovna nepotěší.
Tak a teď mluvte, resp. co tomu říkáte? Přál bych vám vidět ta otevřená ústa a ticho v rodině, když takového něco odhalíme a popravdě pojmenujeme. Je jedno, jestli bydlíte v malinkém baráčku, nebo honosném sídle. Pokud patříte mezi civilizované obyvatele, určitě budete souhlasit, že bydlení je jednou z hlavních priorit člověka. Dovedu si představit, že oželím skoro všechno (myslím z majetku). Nedovedu si ale představit, že bych přišel o svoje bydlení, ať už je jakékoliv.

Bydlení je ta nejdůležitější životní jistota !
A nezapomeňte, že cena nemovitosti nevzniká ve vaší fantazii, nebo podle vašich pocitů. Cenu stanovuje pojišťovna tabulkově podle rozměrů vašeho baráčku. Zadáte tedy plochu jednotlivých podlaží, sklepa, podkroví. Vyplníte jestli máte rovnou nebo sklonitou střechu, v jaké jste povodňové oblasti… a podle toho vznikne tabulková cena, za kterou by se postavil dům o stejných rozměrech.

Cenu si nevymýšlíme – cena je stanovena tabulkově.
Tady se mnozí diví, že jejich představa o ceně nemovitosti je jiná, než si myslí. Rozdíl je v tom, že oni řeknou: “To bych za náš barák nikdy nedostal”, nebo “Za tak málo bych to nikdy neprodal”.
Ale pozor. My se nebavíme o ceně tržní, nebo chcete-li odhadní, za kterou by se to kupovalo, nebo prodávalo.
My se bavíme o ceně, za kterou by se to mělo znovu postavit.
A uznáte, že stejný rodinný dům postavený na lukrativním atraktivním místě by stál asi víc, než tentýž totožný dům, postavený třeba za plotem chemického závodu, nebo vepřína.

Pojištění je počítáno na cenu, za kterou bychom to postavili – ne za kolik bychom to prodali.
Co tomu říkáte. je to jasné? Popsal jsem to dostatečně? Pokud vás to zaujalo, nebo máte k tomu nějaký dotaz či připomínku, rád se vám budu věnovat, ozvěte se.
A ještě jednou, pro shrnutí, bez textu – jen obrázek:

Líbí se vám to ? Mě by se to nelíbilo !
Dobrý den přeji, to je moc zajímavý a přínosný článek. A věřím, že stejně jako já, tak o tom takhle další spousta lidí vůbec nepřemýšlela. My to teď budeme mít teda o dost dražší, než v tom roce 2000, protože budeme pořizovat jeden z těchto projektů. A to už je prostě luxusnější bydlení, které musí být náležitě pojištěno. Takže děkuji za články tohoto typu, protože lidem jako jsem já alespoň ukážou jak to pojištění nemovitosti skutečně funguje.
Nerozumím. Píšete:
“My se bavíme o ceně, za kterou by se to mělo znovu postavit.
A uznáte, že stejný rodinný dům postavený na lukrativním aktraktivním místě by stál mnohem víc, než tentýž totožný dům, postavený třeba za plotem chenického závodu, nebo vepřína.”
Ptám se: proč podle Vás výstavba stejného domu na lukrativním místě by stála “mnohem víc” než výstavba stejného domu u vepřína.
Podle mne cena materiálu i práce je stejná, takže i cena domu MUSÍ být stejná.
Nebo máte dojem, že cihla zakoupená ve stavebninách někde v zapadákově v pohraničí za 50 Kč se ve stavebninách v Praze prodává za 500 Kč? A že zedníci na vesnici pracují za 25 000 Kč měsíčně a v Praze za 250 000 Kč měsíčně?
Možná usuzujete, že “na lukrativním aktraktivním místě” si staví domy boháči na klič. Na vesnicích si domy staví lidé většinou svépomocí. Nemají jednoho dodavatele, jednotlivé profese si nasmlovají sami a tím ušetří přesně 50 % ceny domu, než při stavbě na klíč!!!
Děkuji Vám za odpověď.
Pavel
Pokud jste to pochopil (podle toho, co píšete), že rozdíl je 10-ti násobný, tak to souhlasím, že tak to míněno nebylo.
Cena, na kterou se pojišťuje nemovitost je uvedena jako “cena nová”. Pokud zadám do aplikace rozměry domu, tedy plocha x vrstvy (sklep, přízemí, patro…), aplikace určí cenu za zastavěné metry kubické. tedy obestavěný prostor.
Cena by měla odrážet “obvyklý čas a místo”. Program bere data ze stejného zdroje, jako mají projektanti a stavební firmy. Jsou tedy aktualizována.
Tohle nechtějte, abych vám dokazoval, beru to fakt.
Měla by tedy respektovat změnu ceny materiálu, cenu prací v dané lokalitě.
Cihla bude stát na Václaváku stejně, jako Horní dolní, to asi ano, ale cena prací bude na Václaváku zřejmě jiná.
Smysl vaší poznámky chápu, můj záměr byl upozornit na podpojištění, ne polemizovat detailech. Pokud chcete namítat, že jeden zedník je za 25.000,- a druhý za 250.000,- tak to nevím a řešit nechci a nebudu. Dovoluji si ale tvrdit, že cena určitě nebude shodná na “Václaváku i na vesnici”.
K napsání mě vedla skutečnost, že nacházím nemovitosti pojištěné na 1 mil, mezi tím přistavěli a rozšířili stavbu, dnes je tabulkově (cena nová) budova v hodnotě 2 miliony.
Kdyby baráček třeba vybouchnul, dostali by od pojišťovny 0,5 mil.
S tím to souhlasíte? Toto je to, co by si měl čtenář odnést.
Vaše polemika má logiku, ale v tomto kontextu je z mého pohledu podružná.
Super díky za informace co se týká pojištění. Jo ještě jsem se chtěl zeptat jak je to s pojištěním v třeba takovém podnájmu https://www.eurobydleni.cz/byty/pronajem/ to veškeré pojištění má zařízené majitel/vlastník bytu. Takže nájemník se o nic starat nemusí? Jelikož to není v jeho vlastnictví. A nebo je dobry si zařídit taky nějaké pojištění co když by se třeba v tom bytě jako nájemník něco stalo.díky
Dobrý den.
Pojištění se vztahuje na věci ve vašem vlastnictví. Tedy. Pokud jste nájemník a máte v tom bytě svoje věci, měl byste mít svoji pojistku.
Pokud vám majitel pronajímá byt se svým majetkem (třeba kuchyňská linka, pračka…), měl by mít pojistku na svůj majetek.
Přestože píšete, že vybavení se komplet pronajímatele, tak vy tam předpokládám budete mít oblečení, boty, počítač….Kdyby ten byt vyhořel, tak byste o nic svého nepřišel? Pokud skutečně ne, pojišťovat nic nemusíte.
Variantou (často užívanou) je pojištění nájemníka a jeho majetku, neboť v pojistných podmínkách je stanoveno, že je pojištěn majetek pojistníka (jeho vlastní), i majetek, který oprávněně užívá.
Pokud tedy máte v nájemní smlouvě, že užíváte byt, včetně třeba kuchyňské linky, pračky…, je pojištěn i tento majetek.
Nezapomeňte na Občanskou odpovědnost. Přeteče vám vana, vytopíte sousedy. Vznikne požár, vyhoří celý vchod…
Přitom pojištění Občanské odpovědnosti stojí 390,- na rok, a vztahuje se na celou Evropu a bez spoluúčasti.
To je ale asi na další článek. Pokud chcete, klidně mi zavolejte, rád vám to objasním.
Díky za tip http://www.bachmann.cz