Archiv podle štítků: jistota

Výnosy z vkladů.

Prodej tohoto finančního nástroje ukončen k 1.7.2016

Důvodem jsou stále klesající sazby a nemožnost dodržet garanci zhodnocení.

Výnosy z vkladů na účtech nedělají asi nikomu radost.

Většina z nás máme odloženy peníze mimo jiné i v bance. A nejsou to malé peníze. Leží tam ladem částky v řádu miliard korun. A kolik vám tam připisují? Většinou jesou to výnosy v řádech desetin %.
Pokud chcete, aby peníze vydělávaly více a zároveň nechcete riskovat, moc velký výběr nemáte. Nejčastější volbou jsou spořící účty či termínované vklady. Tam máte zase určité podmínky, které jsou omezující. Například nemožnost s penězi disponovat na dlouhou dobu, nebo výnos vázaný jen na určitou výši vkladu…

Bylo by asi naivní očekávat bezpečný výnos třeba 5-10% a zároveň garancí, že nemůžete prodělat . Dosáhnout ale na 2,4% je už pro spoustu lidí zajímavé. Podívejte se na následují tabulku.

A co tohle – to by se vám líbilo?

Výnosy 2010 - 2016

 

Já se svými klienty mám jasno v tom, že 0,01% p.a. je málo. Na běžné účtu tedy nechávám peníze, které rodinný rozpočet potřebuje k běžnému fungování. Peníze určené jako dlouhodobá rezerva (na dům, důchod, dětem …) přesouvám tam, kde jsou schopny něco vydělat.

Zdůrazňuji, že se jedná u ultrakonzervativní nástroj. Tedy vhodný na bezbečné výnosy nepodléhající tržním výkyvům a garancí, že nemůžete být v mínusu. To je pro velkou část lidí důležitým kritériem – neprodělat !

Číst dále »

Investiční chyby.

Peníze a Finace trpí velikánskou chybou, a tou je chybějící plán.

Investiční chyby - nemáme plán.

Zkusím jednoduchý test. Představte si šťastného výherce, který se dozví, že vyhrál milion. Má rodinu a všichni se radují, že si splní svoje sny a přání. Těch je samozřejmě fůra a tak to dopadne zcela klasicky. Peníze uloží na běžný účet a tam odtud se pomalu rozkutálí a za čas z nich bude prd.

Schválně to přeženu a uvedu dva zcela odlišné příklady.
Mám milion, je mi 20 let a do roka chci stavět baráček.
Mám milion, je mi 20 let a chci, abych jednou nemusel chcodit do práce a žil z toho milionu jako spokojený Rentiér, tedy bral Rentu.

Asi je vám jasné, že v obou případech se musím k tomu milionu chovat různě, úplně jinak.

[pullquote]   A přitom je to docela jednoduché. Jediná otázka, kterou usíte zodpovědně říci je: “Kdy ty peníze chci utrácet”. Tedy kdy je budu potřebovat.[/pullquote]
Dostáváme se k základní poučce při nakládání s penězi a to je: Číst dále »

Pojištění – k čemu slouží .

Proč pojištění a jaká můžete získat
Pojištění vzniklo v dávných dobách.
Pojištění
Obchodní karavany putující přes pouště, nebo námořní výpravy do vzdálených končin objevujících nové kontinenty.
To jsou situace, kdy při nezdaru mohli obchodníci přijít o vše a byl by to jejich konec. Pokud obchodník přišel o svojí jednu loď s nákladem zboží – byl rázem na mizině a neměl už žádné finance. To mohlo potkat (potkávalo a i dnes pomyslně potkává) kohokoliv. Proto se začali tito lidé sdružovat a každý odevzdával malou částku do pomyslné společné kasičky. Z té se pak vyplácely náhrady těm, kterým se stala nějaká životně důležitá nepříjemnost.

O tyto “kasičky”, jejich správu při výběru, ale i výplaty financí  se někdo musel, starat a tak začaly vznikat pojišťovny.

[pullquote]A proč ten úvod ? Důvod je jednoduchý. V té karavaně si nepojistili levé přední kopyto pátého velblouda, nebo na lodi druhou plachtu odspoda na prvním stožáru. Pojistili si celou karavanu, nebo celou loď. A dnes často nacházíme pojistky dlouhá léta zastaralé a nesmyslné (jako to levé kopyto).[/pullquote]

Číst dále »

Pojištění domů a bytů.

Pojištění domácnosti.

Mezi základní životní Pojištění domácnostipotřeby patří jistě (alespoň pro většinu z nás) potřeba vlastního domova. Ať už se jedná o malý byteček studenta, nebo rozsáhlou usedlost, jsou to většinou hodnoty, na které nemáme v peněžence dost peněz pro případ, kdyby se stalo něco zásadního. Tím nezávažnější bývají živelní pohromy, kdy přijdete o celý majetek najednou. Protože to většinou sami “nerozdejcháte”, je moudré mít někoho silného v záloze a moci znovu stavět. Aby k tomu lidskému průšvihu nevzniknul i průšvih existenční. I tady jsou ústavy, či smlouvy, kde při požáru dostanete různé plnění.

Představte si vyhořelý byt.
Varianta (A) Přijde likvidátor a řekne: “Ten byt a jeho vybavení už je několik let starý, a lednička a sedačka má po 5 letech cenu pouze 50%, takže vám vyplatíme 50% jejich hodnoty.”
Varianta (B) Vaše pojistka zaručuje plnění v “nových cenách”, takže nás nezajímá stáří, dostanete tolik peněz, že si vybavení koupíte nové.
Skoro se nechci ani ptát, jakou variantu byste zvolili, přesto je 70% smluv ve vašich domácnostech ve variantě (A) Číst dále »